اکثر داروهاى چاقى یا لاغرى جنبه تجارى و تبلیغات دارند

null

دارو تنها زمانى که در توصیه هاى پزشکى و تغذیه اى وارد شود قابل مصرف است، این در حالى است که اکثر داروهاى چاقى و یا لاغرى جنبه تجارى داشته و جایگاهى در علم تغذیه ندارند.
دکتر ستار غانمى فرد، مشاور تغذیه و رژیم در گفت وگو با ایسنا با بیان مطلب فوق اظهار کرد: این گونه داروها اغلب از طریق تبلیغات افراد را به خود جلب مى کند که هیچ تاثیرى در مصرف کنندگان ندارد.
وى تغذیه مناسب را رعایت الگوهاى تغذیه اى مناسب در رژیم غذایى دانست و افزود: رعایت هرم غذایى و وجود گروه هاى مختلف غذایى در تغذیه هر شخص متناسب با جنس، سن، استخوان بندى و قد مى تواند تغذیه مناسب را فراهم کند.
دکتر غانمى فرد تصریح کرد: برخلاف دیدگاه اکثر افراد که لاغرى را مطلوب عنوان مى کنند در بیشتر موارد زمینه ایجاد مشکلات در افراد را فراهم مى کند زیرا لاغرى نشانگر عدم تامین نیازهاى تغذیه اى افراد است که مى تواند در آینده مشکلاتى همچون پوکى استخوان، انواع کم خونى ها و در کودکان اختلال در رشد و یادگیرى را ایجاد کند.
وى اظهار کرد: افراد لاغر معمولا افراد حساس و زودرنجى هستند که زود عصبى و خسته مى شوند.
این مشاور تغذیه در ادامه به بیمارى هاى شایع چاقى اشاره کرد و یادآور شد: بیمارى هایى همچون آرتروز، دیابت، فشار خون، سکته هاى قلبى، مغزى و واریس ریشه در چاقى دارند که در اینگونه موارد افراد اغلب پس از بیمارى به پزشک مراجعه مى کنند در صورتى که پیشگیرى همیشه بهترین راه است که متاسفانه هنوز در ایران جایگاه خود را پیدا نکرده است.
وى خاطرنشان کرد: تغذیه باید در قالب اصول و چهارچوب خاصى باشد به طورى که در مورد افراد چاق با نخوردن غذا نه تنها مشکل شان برطرف نمى شود بلکه هزاران مشکل از جمله مشکلات گوارشى و کم خونى وغیره ایجاد مى شود و درخصوص افراد لاغر اشتها به تنهایى کافى نیست بلکه باید برنامه غذایى خاصى رعایت شود.
این مشاور تغذیه آموزش براى تغذیه مناسب را به نفع مردم و دولت دانست و تصریح کرد: با تغذیه مناسب انواع بیمارى ها کاهش یافته و در نتیجه انجام اعمال جراحى ومصرف بسیارى از داروها کاهش مى یابد.
وى در پایان مهم ترین علل تغذیه نامناسب را بى اطلاعى مردم از روش تغذیه مناسب و مشکلات مالى عنوان کرد.

منبع:روزنامه جوان

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.