از پُز روشنفکرى تا فرار از اضطراب!

null

کنکاشى درباره علل افزایش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها
یکى از معضلات امروز جامعه ما، گسترش روزافزون استفاده از دخانیات، به ویژه سیگار، در میان مردم و به خصوص جوانان است، در میان دانشجویان نیز طى سالیان اخیر، مصرف سیگار و حتى کشیدن قلیان رشد داشته است. به همین خاطر، این بار براى پرسش از علت مصرف سیگار و قلیان، به سراغ دانشجویان رفته، از نظرات آنها اطلاع پیدا کردیم. قبل از ورود به بحث اصلى، بد نیست این را هم بدانید که «بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانى، روزانه حدود ۱۳ هزار و پانصد نفر در دنیا بر اثر بیمارى‌هاى مرتبط با مصرف دخانیات، جان مى‌بازند. محققان معتقدند که زیان کشیدن قلیان، بسیار بیشتر از استعمال سایر انواع دخانیات و حتى سیگار است.
دیگر عادى شده!
رضا حسینى‌پور، دانشجوى رشته فیزیک، با بیان این‌که سیگار کشیدن در بسیارى از دانشگاه‌هاى کشور، متأسفانه به یک امر کاملاً عادى تبدیل شده است، گفت: در حالى که در تلویزیون و در فیلم‌ها و اخبار از مضرات سیگار کشیدن سخن گفته مى‌شود، اما متأسفانه در فضاى دانشگاه، همتى براى مقابله با سیگار وجود ندارد و حتى علناً در بوفه‌هاى دانشگاه‌ها هم، سیگار فروخته مى‌شود؛ حال آن که از جامعه نخبه دانشگاهى، انتظار دیگرى مى‌رود.
وى همچنین افزود: دانشجویانى که در خوابگاه و یا فضاى باز دانشگاه سیگار مى‌کشند، باید توجه داشته باشند که افرادى که با آنها در یک اتاق خوابگاهى زندگى مى‌کنند، از این سیگار کشیدن‌ها آسیب مى‌بینند؛ حتى پزشکان معتقدند که دود سیگار، سبب چشم درد، آلرژى و ناراحتى‌هاى معده‌اى در اطرافیان فرد سیگارى مى‌شود. علاوه بر این، استعمال سیگار توسط فرد، باعث تغییر رنگ دندان‌ها و بوى دهان او و نیز موجب آزار و اذیت دیگران مى‌شود.
شب ‌بیدارى با سیگار و قلیان!
احسان مولودى‌زاده، دانشجوى رشته ادبیات فارسى نیز با بیان این‌که سیگار کشیدن در جمع‌هاى دانشجویى و به خصوص در خوابگاه‌ها، مثل غذا خوردن و تخمه شکستن شده است، گفت: من بارها دیده‌ام که برخى از همکلاسى‌هاى خودمان، به ویژه در شب‌هاى امتحان، براى آن که بیشتر بیدار بمانند و درس بخوانند و همچنین اضطراب کمترى داشته باشند، پکى به سیگار مى‌زنند و حتى دیگران راهم دعوت به سیگار کشیدن مى‌کنند. وى همچنین ادامه داد: به نظر مى‌رسد که مصرف دخانیات، به ویژه سیگار در میان دانشجویان، نشانه مردانگى تلقى شده است و بعضى‌ها نیز سیگار کشیدن را پُز روشنفکرى! مى‌دانند و به خیال خودشان با کشیدن سیگار برگ، شبیه امثال مارکز مى‌شوند. چند وقت پیش یکى از دوستان من که گاهى اوقات سیگار مى‌کشد، به همین موضوع اشاره و به آن هم افتخار مى‌کرد.
دختران و مصرف دخانیات
رضا سویلى، دانشجوى مقطع کارشناسى ارشد رشته فلسفه است. او مى‌گوید: خواهر من در حال حاضر، دانشجوى مقطع کارشناسى یکى از دانشگاه‌هاست. خودش تعریف مى‌کرد که در درون خوابگاه، بساط قلیان کشیدن دختران دانشجو فراهم است و معمولاً در هر بلوک خوابگاهى مى‌شود چند اتاق را پیدا کرد که پاتوق این گونه دانشجوهاست. علاوه بر این، سیگار کشیدن هم در میان برخى از آنها به چشم مى‌خورد. با این وجود، مسئولان خوابگاه‌ها، چندان اهمیتى به این مسئله نمى‌دهند و حتى تذکر جدى هم نمى‌دهند که این، واقعاً تأسف‌بار است. خود من اوایل فکر مى‌کردم که دختران دانشجو، اصلاً دنبال این جور برنامه‌ها نیستند؛ اما با این اوصاف، باید فکرى هم به حال آنها کرد!
دخترها سیگارى‌ترند یا پسرها؟
حرف‌هاى این دانشجو که البته به نقل از خواهر دانشجویش بود، موجب شد تا از سر کنجکاوى چرخى در دنیاى اینترنت بزنم تا در این باره آمارى پیدا کنم که موفق به دیدن سایت سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینى و تربیتى کشور شدم. در این سایت، چنین آمده بود: «تحقیقات علمى حاکى از افزایش ۳ برابرى میل به مصرف سیگار، در بین دختران دانشجو، نسبت به دانشجویان پسر مى‌باشد».
الکى قضیه را گنده نکنید
یکى از دانشجویان که نخواست نامى از او در گزارش برده شود و البته به قول خودش، گاهگاهى پکى به سیگار مى‌زند، در گفت‌وگو با ما اظهار داشت: شما خبرنگارها و مطبوعاتى‌ها، بى‌خود یک مسئله را بزرگ مى‌کنید! مگر سیگار کشیدن یک دانشجو، چه ایرادى دارد؟ سیگار کشیدن که اولاً حرام نیست و ثانیاً مواد مخدر هم به حساب نمى‌آید که بگویید جرم است و مجازات خاصى خود را دارد. او همچنین درباره قلیان کشیدن دانشجویان گفت: اگر واقعاً قلیان کشیدن ایراد دارد، پس چرا در پارک‌ها و قهوه‌خانه‌ها اجازه مى‌دهند که مردم قلیان بکشند. گذشته از این من شنیده‌ام که قلیان کشیدن نه تنها ضررى ندارد، براى آرامش اعصاب و روان هم خوب است؛ پس چرا مى‌گویند که قلیان نکشید؟
نقش سینماى غرب در سیگارى کردن جامعه ایرانى‌
قاسم شعبانى، دانشجوى سال دوم رشته حقوق است. او حرف‌هاى خود را این گونه آغاز کرد: ترم اولى که وارد دانشگاه شدم، نشریه دانشجویى که مطالعه مى‌کردم، چنین آمده بود: بر اساس آمار یکى از خبرگزارى‌هاى معتبر بین‌المللى، در ۷۵ درصد فیلم‌هاى هالیوودى، نقش اول فیلم، دخانیات استعمال مى‌کند. فیلم‌هاى غربى، جوانان ما را به مصرف سیگار دعوت مى‌کنند و متأسفانه در بسیارى از فیلم‌هاى سینمایى ما نیز این مسئله به شکل محدودترى وجود دارد. بسیارى از دانش‌آموزان، در دوره دبیرستان با سیگار آشنا مى‌شوند و کم کم در برخى از آنها این مسئله به مواد مخدر کشیده مى‌شود و در دانشگاه هم این گونه معضلات به نوعى وجود دارند. با همه این مسائل، مسئولان دانشگاه‌ها باید با برنامه‌ریزى‌هاى فرهنگى، به مقابله با استعمال دخانیات بپردازند و گرنه با برخوردهاى مقطعى، هیچ چیز حل نمى‌شود.
چند آمار تکان‌دهنده‌
بعد از سخنان دانشجویان، سخنان کارشناسان مسائل اجتماعى را بشنویم؛ اما قبل از آن، بد نیست نگاهى به چند آمار جدید پیرامون استعمال دخانیات در کشور بیندازیم:
– دخانیات، سالانه ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه بهداشتى کشور را غارت مى‌کند.
– ایران در حال حاضر، پانزدهمین واردکننده بزرگ سیگار در دنیا مى‌باشد.
– ۹۰ درصد از مبتلایان به سرطان ریه و حنجره در کشور، سیگارى هستند.
– سیگار علاوه بر آن‌که سبب مرگ زودرس مى‌شود، در هر ۱۰ دقیقه، جان یک انسان را مى‌گیرد.
– روزانه ۲۰ میلیارد نخ سیگار در تمام دنیا دود مى‌شود و از این طریق، میلیاردها دلار از میان مى‌رود.
سیگار، راه مقابله با استرس نیست‌
دکتر علیرضا آقایوسفى، روان‌شناس و استاد دانشگاه، در گفت‌وگویى پیرامون بحث قلیان کشیدن در دانشگاه‌ها، گفت: اولاً باید توجه داشت که قلیان در یک دوره ۱۰ ساله از سوى دولت مجاز بود؛ همان‌طور که تا دو سه سال پیش هم در خیلى از مجامع عمومى، جلوى قلیان کشیدن گرفته نمى‌شد. بنابراین، تا حدودى، استعمال آن در محیط دانشگاه طبیعى است. نکته دوم بحث، ناظر به این مسئله است که بدانیم به دلیل مشکلات اقتصادى، اشتغال و…، بسیارى از مردم و به ویژه دانشجویان، براى مقابله با اضطراب‌ها و فشارهاى روانى، به مصرف سیگار و قلیان و از این دست مواد روى مى‌آورند؛ به خیال این که با سیگار کشیدن، اضطراب روانى آنها کم مى‌شود؛ حال آن که ثابت شده که استعمال دخانیات، حتى مى‌تواند اضطراب‌آور باشد و موجب معضلات روانى دیگرى براى فرد شود.
آموزش، راه درمان است‌
وى همچنین تصریح کرد: به اعتقاد من، مسئولان دانشگاه‌ها براى مقابله با گسترش مصرف دخانیات در دانشگاه‌ها، باید دوره‌هاى آموزشى افزایش مهارت‌هاى حل مسئله و مقابله با اضطراب روانى را براى دانشجویان دایر کنند و از این طریق، نوعى خودکنترلى را به دانشجویان، آموزش دهند.
همچنین به دانشجویان نیز توصیه مى‌کنم که بیش از هر چیز، این گونه آموزش‌ها را جدى بگیرند؛ زیرا در غیر این صورت، مشکل آنها حل نمى‌شود.

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.