نمودار سطوح کلسترولنمودار سطوح کلسترول

 

مترجم: سهیلا حاجی زاده
منبع:راسخون
 
 
کلسترول نقش مهمی در عملکرد بدن انسان ایفاء می کند. کلسترول به تشکیل سلول، تولید هورمون ها و تنظیم سطوح ویتامین کمک می کند. هنگامی که سطوح کلسترول خون از حد نرمال بالاتر رود، احتمال توسعه ی بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. دلیل این امر این است که کلسترول اضافی تمایل به تجمع در سلول های چربی در خون دارد، و سپس در اطراف دیواره های رگ ها تجمع می یابند. این امر باعث کاهش جریان خون مطلوب به سمت قلب شده و بنابراین سطوح کلسترول افزایش یافته و احتمال خطر بیماری های قلبی نیز بالا می رود. به همین دلیل، برای کنترل سطوح کلسترول نیاز به نموداری می باشد که سطوح بهینه ی کلسترول در بدن را بیان کند.
نحوه ی تعیین سطوح کلسترول
سطوح کلسترول با استفاده از آزمایش خون تعیین می شود، نتایج به دست آمده به صورت میلی گرم در دسی لیتر یا میلی گرم تعیین می شود. بسیاری از عوامل وجود دارند که باعث افزایش سطح کلسترول می گردند. برای مثال، مصرف غذاهای غنی از چربی ها، سبک زندگی بی تحرک، سابقه ی خانوادگی داشتن سطوح کلسترول بالا، سطوح فشار خون، سن و برخی عادات مانند سیگار کشیدن می توانند سطوح کلسترول را تحت تاثیر قرار دهند.
سطوح کلسترول کل
کلسترول کل شاملHDL (لیپو پروتئین با چگالی بالا)،LDL (لیپو پروتئین با چگالی پایین) و VLDL (لیپو پروتئین با چگالی بسیار کم) می باشد.

محدوده ی کلسترول

خطر

ملاحظات

کمتر از ۲۰۰

نرمال

خطر پایین ابتلاء به بیماری قلبی عروقی

۲۰۰ – ۲۳۹

لب مرز

احتمال توسعه ی بیماری قلبی

۲۴۰ و بالاتر

بالا

خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی بالاست.

سطوح کلسترول LDL
کلسترول LDL به عنوان کلسترول بد در بدن نیز شناخته می شود. این کلسترول در سرخرگ ها تجمع یافته و سطوح بالاتر آن ها احتمال بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

محدوده ی کلسترول

طبقه بندی

کمتر از ۱۰۰

عالی

۱۰۰ – ۱۲۹

خوب

۱۳۰- ۱۵۹

لب مرز

۱۶۰ – ۱۸۹

بالا

۱۹۰ و بالاتر

خیلی بالا

کاهش LDL با اتخاذ عادات غذایی سالم و انجام ورزش منظم امکان پذیر می باشد. البته، داروهای مناسب همراه با این تغییران به طور قابل توجهی به کاهش سطوح LDL کمک می کند.
سطوح کلسترول HDL
کلسترول HDL به عنوان کلسترول خوب یا سالم نیز شناخته می شود. این کلسترول تشکیل کلسترول بد را کاهش داده و مانع از آسیب رسیدن به سرخ رگ ها و قلب می گردد. سطوح کلسترول خوب برای مردان تا حدی با زنان متفاوت می باشد. این طبقه بندی ها در این جا ارائه شده است.

محدوده ی کلسترول

سطح خطر

ملاحظات

۶۰ و بالاتر

خوب

جلوگیری از بیماری قلبی عروقی

کمتر از ۵۰ برای زنان

خطر بالا

احتمال توسعه ی بیماری قلبی

کمتر از ۴۰

خطر بالا

احتمال توسعه ی بیماری قلبی

شما می توانید سطح کلسترول خوب را توسط کاهش سطح کلسترول بد افزایش دهید. اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب مهم ترین گامی بوده که می تواند توسط آن سطح کلسترول خوب خود را افزایش دهید.
سطوح تری گلیسرید
تری گلیسرید توسط قند و الکل اضافی در بدن تشکیل می شود. این تری گلیسریدها در سلول های چربی بدن ذخیره می شوند. عوامل ذکر شده در بالا مسئول کلسترول بالا بوده و به تشکیل تری گلیسرید اضافی در بدن کمک می کنند، که در این صورت احتمال بروز بیماری های قلبی به طور چشمگیری افزایش می یابد.

محدوده ی تری گلیسرید

خطر

کمتر از ۱۵۰

نرمال

۱۵۰ – ۱۹۹

لب مرز

بالای ۲۰۰

بالا

در صورتی که با نگاه کردن به آمار و ارقام بالا متوجه شدید در معرض خطر کلسترول بالا قرار دارید، پس ضروری است که به یک رژیم غذایی حاوی کلسترول پایین پایبند باشید. علاوه بر این، انجام فعالیت های منظم ورزشی نیز ضرروی می باشد. انجام ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده روی روزانه همراه با رژیم غذایی مناسب به کاهش خطر کلسترول بالا کمک می کند. در نهایت، همانطور که قبلا ذکر شد، با وجود نمودار سطح کلسترول موجود همراه با برخی روش ها جهت کاهش سطوح بالای کلسترول، بدون مشورت با دکتر از هیچ رژیم غذایی یا روشی استفاده نکنید. چون سطوح نرمال کلسترول برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت می باشد.

 لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.