واقعیات جالب در مورد گیاهان لوبیا که احتمالاً تا به حال در مورد آنها نشنیده‏ایدواقعیات جالب در مورد گیاهان لوبیا که احتمالاً تا به حال در مورد آنها نشنیده‌اید

 

مترجم : بهروزی
منبع:راسخون
 
آیا می دانستید که گیاهان لوبیا جزو محبوب‌ترین گیاهان سبزی و رستنی هستند؟ در اینجا برخی واقعیات جالب در مورد این گیاهان آورده شده است.
گیاهان لوبیا اغلب یادآور کلاس های علوم ما در مدرسه هستند. لوبیاها عموماً در مدارس به کار می روند تا به کودکان کوچک در مورد علم رویش دانه و بخش های یک گیاه ویژه، آموزش داده شود. در واقع لوبیاها یک نام عمو می برای گستره ی وسیعی از گیاهان مختلف هستند که به خانواده ی Fabaceae تعلق دارند که با نام Leguminosae نیز شناخته می شوند. بنابراین، انواع مختلف زیادی از گیاهان لوبیا وجود دارند که انواع فراوانی از لوبیاها را تولید می کنند. با این که برخی لوبیاها به نام لوبیا سبز و یا لوبیا فرنگی قبل از رسیدن، برداشت می شوند و این لوبیاهای ترد و نارس، همراه با غلاف تخم و دانه، مصرف می شوند اما لوبیاهای دیگری هستند که به محض این که رسیدند برداشت می شوند و غلاف های دانه بعد از جمع آوری دانه ها، دور انداخته می شوند. این لوبیاها به حالت تازه و یا خشک مورد استفاده قرار می گیرند. حتی گیاهان، انواع مختلفی دارند. برخی از گیاهان به صورت بوته رشد می کنند اما برخی دیگر بالا رونده هستند.

واقعیاتی در مورد گیاهان لوبیا :

بر این باور هستند که انواع مختلفی از لوبیاها از زمان های بسیار قدیم، توسط انسان ها کشت می شدند و مورد استفاده قرار می گرفتند. همان طور که در بالا ذکر شد، انواع مختلف و زیادی از لوبیاها وجود دارد از جمله لوبیا فرنگی، لوبیا چیتی، لوبیا گاربانزو یا نخود، باقلا، لوبیا لیما، لوبیا قرمز و لوبیای بزرگ و پهن. لوبیاها غنی از مواد مغذی هستند و هم چنین منبع خوبی از فیبر هستند. این گیاهان عموماً در باغ های خانگی یافت می شوند چون اذیت کن نیستند و به آسانی رشد می کنند.
• این گیاهان جزو برخی از گیاهان سریع رشد کننده در دنیا هستند. این گیاهان نسبت به بسیاری از گیاهان رستنی و سبزی دیگر، با سرعت بیشتر رشد می کنند و بالغ می شوند. ممکن است نرخ رشد آنها با توجه به نوع لوبیا کمی متفاوت باشد.
• در واقع، تقریباً یک ماه و نیم طول می کشد تا این گیاهان از دانه و بذر برویند، رشد کنند و برداشت شوند. این امر آنها را جزو گیاهان مطلوب برای باغ های خانگی نیز ساخته است.
• چرخه ی زندگی گیاه لوبیا با رویش از بذر و دانه شروع می شود. فرآیند با افشاندن بذر و آبیاری خاک شروع می شود. رطوبت منجر به انبساط پوشش دانه می شود که ترک باز خواهد شد. ریشه، انرژی را از غذای ذخیره شده در دانه می گیرد و در جستجوی آب و مواد غذایی بیشتر، در میان شکاف و ترک ظاهر می شود. هم زمان، ساقه ها به سمت بالا رشد می کنند چون به نور خورشید نیاز دارند. ساقه‌ها به تدریج برگ ها را توسعه خواهند داد و به صورت گیاه کامل رشد خواهند کرد. گیاه کامل رشد کرده، شروع به تولید گل می کند که بارور خواهد شد. بعد از بارور سازی، گلها خشک خواهند شد و خواهند افتاد. تخمدان این گلها رشد می کند تا غلاف های دانه را تولید کند.
• در برخی گیاهان لوبیا مثل لوبیا سبز یا لوبیا فرنگی، غلاف های دانه‌ی ترد، تازه و نرسیده برداشت می شوند. انواع دیگر لوبیاها وقتی رسیدند و بالغ شدند، برداشت می شوند. با این که انواع زیادی از لوبیاها در باغ های خانگی کشت می شوند اما محبوب‌ترین لوبیاها، لوبیاهای پیچی (به صورت تاک رشد می کنند) و لوبیاهای بته ای (گیاهان انبوه و پرپشت) هستند.
به خاطر محبوبیت رشد گیاهان لوبیا در باغ های خانگی، افراد زیادی به یادگیری نحوه ی رشد آنها علاقه مند هستند. حتی با این که ممکن است شرایط با انواع فردی فرق بکند اما این گیاهان نیازهای اصلی و اساسی مشخصی دارند.

چگونه گیاه لوبیا را بکاریم :

گونه ای از گیاه لوبیا را انتخاب کنید که می خواهید بکارید و دانه های آنها را بردارید. حالا در مورد موقعیت و مکان تصمیم بگیرید که این مکان باید نور کامل آفتاب، خاک خوب آبکشی شده و pH 5ر۵ تا ۵ر۶ را برای گیاهان تأمین کند. خاک را به طور کامل شخم بزنید و آن را با افزودن کمپوست، حاصل خیز سازید. باید مواد آلی کافی که غنی از فسفر و پتاسیم هستند، اضافه بکنید. این دانه ها را بعد از آخرین برف و سرما بکارید. خاک باید حداقل، دمای ۵۵ درجه ی فارنهایت را داشته باشد. سوراخ هایی به عمق یک اینچ برای بذر افشانی ایجاد کنید. سوراخ ها باید فاصله ی سه اینچی از هم داشته باشند و ردیف های انفرادی باید سه پا دورتر باشند. اگر گیاهان در حال تولید تاک باشند، در این مرحله ستون های چوبی قرار دهید. خاک را به طور متوسط آبیاری کنید تا دانه ها شروع به جوانه زدن بکنند. وقتی آنها شروع به تولید برگ کردند، دانه ها را با مقدار کمی کود تغذیه کنید. هم چنین شما می توانید از کود گیاهی در این مرحله استفاده بکنید. حالا منتظر باشید که گیاهان شما گل دهند و لوبیا تولید کنند. با آبیاری متوسط ادامه دهید. مطمئن شوید که گیاهان به طور سالم رشد می کنند و هیچ گونه مشکل آفت و یا بیماری ندارند. اگر هر گونه مشکلی وجود دارد، در اول کار آنها را برای محصول خوب رفع و رجوع کنید.
شما می توانید این گیاهان را در باغ خود بکارید و محصول تازه‌ای از لوبیا را برای خانواده ی خود فراهم کنید. حتی کودکان شما از این کار لذت خواهند برد و در مورد علم رویش دانه و رشد گیاه، بیشتر یاد خواهند گرفت. اگر مبتدی هستید، با یک باغبان علمی و یا مسئولین باغبانی و زراعت محلی مشورت کنید تا در مورد کاشت نوع ویژه‌ای از گیاه لوبیا که برای کشت انتخاب کرده‌اید، اطلاعات بیشتری حاصل کنید.

 لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.