سیاره مشتری داغسیاره مشتری داغ

 

مترجم: محید حمالزاده
منبع:راسخون
 
نقطه ی قرمز بزرگ سیاره مشتری به صورت مرموزی داغ است.
و ممکن است در جو این سیاره تولید گرما کند.
این تصویر،اثری از دیلون یوترز و لوک مور

نقطه داغ

متمایزترین ویِگی های مشتری این است که در حال حاضر بسیار داغ است.
در یک مقاله ای که درمجله Nature منتشر شد،محققان دریافتند که آن نقطه داغ است–به اندازه ی کافی گرم است که میتواند دمای جو مشتری را که به صورت مرموزی بالاست، توضیح دهد.
محققان می نویسند که در طول زمان مشاهده ی مشتری در تاسیسات تلسکوپی مادون قرمز ناسا که در هاوایی ساخته شده، کشف کردند که جو فوقانی نقطه ی بزرگ سرخ مشتری-بزرگ ترین طوفان در منظومه شمسی-صد ها درجه داغ تر از هر جای دیگری بر روی این سیاره است.
قرار گرفتن نقطه داغ در قسمت قابل مشاهده نقطه بزرگ داغ باعث شد تا محققان به این نتیجه برسند که منبع حرارت از سطح پایین تر در جو می آید و به سمت بالا می رود.
مشاهدات، پتانسیلی دارد که به یک سوال که مدت طولانی است که دانشمندان را متحیر و متعجب کرده است پاسخ بدهد که به عنوان “بحران انرژی غول سیاره” شناخته شده است.
جو مشتری بیش از حد گرم است–داغ تر از آنچه که می تواند به تنهایی با حرارت ، از خورشید مشخص باشد.

خوب پس این حرارت اضافه از کجا می آید؟

با مشاهدات جدید، محققان تصور می کنند که ممکن است یک جوابی داشته باشند.
نقطه بزرگ سرخ یک طوفان عظیم است،که در آن بخش هایی از جو که آنرا دنبال می کنند به عنوان یک طوفان باعث می شوند که مسیر آن در سراسر این سیاره برود.
انرژی آتشی با طوفانی که امواجی تولید می کند ، به سمت جو حرکت می کند.
هر دو امواج صوتی و مکانیکی هستند و می توانند انرژی را به ارتفاعات بالاتر در جو انتقال بدهند.حرارت آن لایه بیرونی را بالا می برد. همان نوع پدیده در رعد و برق هایی در بالای رشته کوه های آنر مشاهده شده است،البته در مقیاس بسیار کوچک تر.

سیستم گرمایش

محققان بر این باورند که انرژی از نقطه ی قرمز بزرگ ،ممکن است به گرم شدن جو کمک کند.
ما به احتمال زیاد در ماه های آینده بیشتر درباره مشتری و جو آن یاد خواهیم گرفت، در حال حاضر فضاپیمای جونوی ناسا بهPANET رسیده، و به زودی شروع به ارسال داده ها و تصاویر بیشتری خواهد کرد.

 لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.