بهترین پارک های استانبول ترکیهگرچه زندگی در شهری وسیع همواره با رویارویی جمعیتی عظیم، ترافیک های پی در پی و آلودگی و … همراه است اما در عوض امکانات شهری قابل توجه نیز، دست آدمی را برای گریز از شهر و دیار و پناه بردنی همیشگی به کوه و جنگل و آغوش طبیعت سخت می کند.

اگر ساکن شهری وسیع و شلوغ هستید و از حجم اتفاقات شهری خسته شدید و دلتان قدری آرامش سبزگون خواست، کافیست خود را به یکی از پارک های وسیع شهر برسانید و به دور از دغدغه های شهری، هوای تمیز را نفس بکشید. اگر ساکن تهران باشید، ممکن است پل طبیعت و پارک جمشیدیه انتخاب های شما باشند و یا سری به پارک های تهران بزنید و خود را میهمان طبیعت سبز و رنگین شهر کنید. اما اگر چند روزی است به استانبول سفر کردید و یا نه، ساکن این کلان شهر دوست داشتنی هستید و دیگر تاب مناظر شهری را ندارید، باید سری به پارک های استانبول بزنید.

در استانبول پارک ها و بوستان های کوچک و بزرگی به چشم می خورند که قدمت برخی به امپراتوری عثمانی بر می گردد و برخی همین تازگی ساخته شده اند. از آن جا که تعداد این پارک ها بسیار است، در اینجا در لیستی ۱۰ تایی به معرفی بهترین و محبوب ترین بوستان های استانبول می پردازیم و باقی آن ها را در لیستی دیگر به شما معرفی خواهیم کرد.

اگر قصد سفر به استانبول دارید، خواندن مطالب زیر را از دست ندهید:

معرفی شهر استانبول | دانستنی های قبل از سفر

بهترین و معروف ترین مراکز خرید استانبول

بهترین شهربازی های استانبول

راهنمای سفر به استانبول

همراه کارناوال گشتی سبز و مفرح را در میان پارک های استانبول تجربه کنید.

پارک های استانبول ترکیه
photo by Mehmet Bayram
پارک های استانبول ترکیه
photo by Fiqria Goginashvili
پارک های استانبول ترکیه
photo by Zaid Gurbawi

۱- پارک گولهانه | Gülhane Park

پارک گولهانه یکی از پربازدیدترین پارک های شهر استانبول است که در بخش تاریخی این شهر قرار داشته و نام خود را از کلمه ای پارسی به امانت گرفته است. گولهانه زمانی سایبان رز و باغ سلطنتی کاخ توپکاپی بود و جلال و جبروتی امپراتوری وار داشت. این پارک همچنین یکی از قدیمی ترین و وسیع ترین پارک های شهری استانبول است که در آن باغات و بخش های مختلفی به چشم می خورد. جالب است بدانید که گولهانه همان کلمه «گلخانه» است که به صورت ترکی تلفظ می شود.

پارک تاریخی گولهانه در منطقه امینونو ( Eminonu ) استانبول و درست در کنار کاخ توپکاپی قرار دارد. ورودی جنوبی پارک به سوی کاخ توپکاپی‌ بوده و اتفاقا این ورودی یکی از بزرگترین دروازه های کاخ است. می توانید پس از بازدید از پارک گولهانه، به مجموعه موزه‌های باستان‌شناسی، مسجد ایا ایرنه و مسجد ایا صوفیه سر بزنید، چرا که فاصله بسیاری کمی از یک دیگر دارند.

در سال های اخیر تغییرات و بازسازی جالب توجهی در پارک گولهانه ایجاد شد که در طی آن بخش های قدیمی پارک، باغ وحش و فان فار حذف شدند و در نتیجه به درختان کهنسال و زیبای پارک اجازه خودنمایی داده شد. استخر بزرگ گولهانه نیز زیباسازی شده و شکلی امروزی به خودش گرفته است.

ساعات بازدید: ۷ تا ۲۲

آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح ۳۴۱۲۲، محله کانکورتاران

Address: Istanbul, Cankurtaran Mh., 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
photo by ismail keskingoz
پارک های استانبول ترکیه
photo by Fadhilah H
پارک های استانبول ترکیه

۲- پارک امیرگان | Emirgan Park

پارک امیرگان با وسعت ۴۷۰,۰۰۰ متر مربع یکی از پارک های بزرگ شهر استانبول است که به سبب گل های لاله رنگارنگش شهرت دارد و در آن طیف متنوعی از درخت کاج، سدروس، صنوبر، بید و لیمو به چشم می خورد. این پارک بر روی تپه ای در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته و با دیوارهایی احاطه شده است. درون این پارک زیبا دو تالاب جذاب و مصنوعی دیده می شود که در اطراف با بیش از ۱۲۰ گونه گیاهی زینت یافته اند.

قدمت پارک امیرگان به قرن ۱۷ میلادی بر می گردد که در این زمان به فرمانده ای از حکومت صفوی به نام امیر گون هان هدیه داده شد. نام این پارک در مرور زمان به امیرگان تغییر یافت. همچنین در طول زمان این پارک میان افراد مختلف دست به دست شد و بعدها در دهه ۱۹۳۰ به شهرداری استانبول هدیه داده شد.

علاوه بر گل ها و درختان جالب توجه، سه غرفه و عمارت چوبی به نام های عمارت زرد، صورتی و سفید در پارک امیرگان وجود دارد که یکی رستوران و دیگری کافه پارک هستند. مسیرهای پیاده روی و میزهای پیک نیک بسیار ، امیرگان را به یکی از بوستان های مورد علاقه مردم محلی بدل کرده است.

یکی از خاص ترین اتفاقات پارک امیرگان، جشنواره بین المللی گل لاله است که از سال ۲۰۰۵ هر ساله فرش رنگینی به امیرگان می افزاید و بسیاری را مجذوب خود می کند.

آدرس: ترکیه، استانبول، شیشلی ۳۴۳۹۶، حوضور

Address: Huzur, 34396 Şişli/İstanbul, Turkey

پارک امیرگان استانبول
پارک امیرگان استانبول
photo by Dmytro Sidashev
پارک امیرگان استانبول
photo by lizardofthe wizard

۳- پارک ببک | Bebek Park

پارک ببک در سواحل بسفر قرار دارد و یکی از بهترین پارک های شهر تاریخی استانبول است. این پارک در منطقه مرفه ببک قرار گرفته و به همین جهت به این نام مشهور شده است. در درون و اطراف پارک ببک گزینه های متفاوتی از کافه و رستوران در پیش روی شماست و همیشه جمعیتی زنده و سرحال از مردمان را خواهید دید.

پارک ببک در سال ۱۹۰۸ رو به مردم گشایش یافت و در سال ۲۰۰۸ نیز توسط تیمی از معماران ایتالیایی بازسازی شد. ببک فضای سبزی با مساحت ۸,۸۰۰ متر مربع دارد و امروزه با وجود درختان کهنسال راش، شاه بلوط و بلوط و دیگر گیاهان زینتی و بی نظیرش، به یکی از جاذبه های سبز شهر استانبول تبدیل شده است. دیگر بخش های پارک ببک مانند مسیرهای پیاده روی، محوطه حیوانات خانگی، زمین های بازی و زمین های پیک نیک در مجموع در حدود ۱۶,۰۰۰ متر مربع از وسعت پارک را به خود اختصاص می دهند.

آدرس: ترکیه، استانبول، مسیر یانی کونسولوسلوگ

Address: Misir konsoloslugu Yani, Istanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
photo by Özkan Poyrazoğlu
پارک های استانبول ترکیه
photo by Zeynep Özdemir
پارک های استانبول ترکیه
photo by Atilla Tunçelli

۴- پارک ییلدیز | Yildiz Park

پارک ییلدیز، محوطه ای وسیع و سرسبز است که با وجود پرندگان، خانواده های در حال پیک نیک، جیغ و فریاد کودکان سرمست و زوج های جوان و عاشق، ریتم شور و شوق زندگی را در آن به وضوح می شنوید.

بهترین زمان برای بازدید از پارک ییلدیز، ماه آپریل (اردیبهشت) است، چرا که شکوفه های دلربا، فضای پارک ییلدیز را عطرآگین و لاله های رنگارنگ زمین پارک را مزین کرده اند. در مرتفع ترین نقطه پارک وسیع ییلیدز، کاخ ییلدیز به چشم می خورد که خود مجموعه ای باشکوه از عمارت‌ها و ویلاهای امپراتوری عثمانی است. پارک ییلدیز نیز به عنوان بخشی از این کاخ عثمانی در قرن نوزدهم میلادی احداث شد و در حال حاضر یکی از وسیع ترین پارک های شهری استانبول می باشد.

بوستان ییلدیز در محله ای به همین نام و در میان دو کاخ عثمانی ییلیدز و جیراگان قرار گرفته است. بنابراین می توانید قبل یا پس از بازدید از این کاخ ها گردشی شاد و مفرح را در این پارک برای خود رقم بزنید.

درباره کاخ های نام برده بیش تر بدانید:

کاخ های امپراتوری عثمانی

آدرس: ترکیه، استانبول، بشیکتاش ۳۴۳۴۹، محله ییلدیز

Address: Yıldız Mh., 34349 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه
photo by Mohamed Rafid
پارک های استانبول ترکیه
photo by Tamer Istan

۵- پارک تقسیم | Taksim Park

پارک تقسیم، بوستانی شهری است که در نزدیکی میدان تقسیم استانبول قرار دارد و یکی از جدید ترین و کوچک ترین فضاهای سبز شهری در منطقه بیوگلو می باشد. این پارک در محل سابق پادگان نظامی تقسیم و در سال ۱۹۴۳ ساخته شد. پارک تقسیم در بخش شمالی میدان تقسیم قرار گرفته و به سبک اروپایی مدرن بنا شده است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی قرار شد که در محل پارک تقسیم، یک مرکز خرید ساخته شود که این برنامه اعتراضات و داستان های گسترده ای در پی داشت به گونه ای که به آشوب های خیابانی کشیده شد و در طی آن حوادث، ۸ نفر جان خود را از دست دادند، ۱۲ نفر دچار آسیب دیدگی در ناحیه چشم شده و در مجموع حدود ۸۵۰۰ نفر زخمی شدند.

پارک تقسیم وسعتی ۴ هکتاری دارد و امروزه همچنان پا برجاست.

آدرس: ترکیه، استانبول، بیوگلو ۳۴۴۳۷، محله گوموشسویو

Address: Gümüşsuyu Mah., 34437 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
photo by Özgür Güvenç
پارک های استانبول ترکیه
photo by Ahmet TARAR

۶- پارک طبیعت میحرابات | Mihrabat Tabiat Parkı

پارک طبیعت میحرابات، بیشه زیبایی است که مشرف بر بسفر بوده و مساحتی در حدود ۲۵ هکتار را می پوشاند. در این پارک دلنواز مجموعه متفاوتی از باغات و سرو های کهنسال، ارغوان های زیبا و درخت برگ بو به چشم می خورد.

این پارک زیبا در سال ۲۰۱۱ ساخته شد و در آن طیفی از فعالیت های جذاب چون کوهنوردی، دوچرخه سواری و پیک نیک امکان پذیر می باشد. همچنین زمین های روباز بسکتبال و فوتبال از دیگر امکانات این پارک پرطرفدار است. برای ورود به این پارک باید هزینه ای بپردازید. خوب است بدانید در پارک طبیعت میحرابات، رستوران، فست فود و محلی هم برای برگزاری کنسرت و مراسم عروسی وجود دارد.

آدرس: ترکیه، استانبول، بیکوز ۳۴۸۱۰، خیابان میحرابات، کانلیجا

Address: Kanlıca, Mihrabat Cd., 34810 Beykoz/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه

۷- پارک ماکا | Macka ParkI

پارک ماکا، پارکی وسیع و شهری است که در محله شیشیلی استانبول و در نقطه ای مرتفع قرار گرفته است. پارک ماکا، فضایی دلنشین و چشم اندازی زیبا به فضای شهری استانبول دارد و استخرهای زینتی، تله کابین و گیاهان قشنگش، این پارک را به یکی از پارک های جذاب شهر بدل می کند.

در پارک ماکا مسیرهایی تعبیه کرده اند که برای پیاده روی، نرمش، دو و پیاده روی با سگ ها بسیار مناسب است. به همین دلیل هنگامی که پا به درون پارک بگذارید، بسیاری را می بینید که با سگ های خود به پارک آمده اند. از دیگر امکانات قابل توجه پارک ماکا محوطه بازی کودکان، محوطه پیک نیک، رستوران، کافه و زمین بازی است.

بسیاری از عکاسان، پارک ماکا را برای پاییز، غروب و روزهای برفی اش دوست دارند.

آدرس: ترکیه، استانبول، ماکا وادیسی، محله هاربیه

Address: Harbiye Mh., Macka Vadisi, Istanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه

۸- پارک فتحی پاشا | Fethi Paşa Korusu

فتحی پاشا، پارکی دلفریب و وسیع با ۱۶ هکتار فضای سبز است که اشرافی دوست داشتنی به منظره بسفر دارد. این پارک در منطقه آسیایی استانبول قرار داشته و بین محله های اوسکودار و بیلربی می باشد. پارک فتحی پاشا به سبب درختان فراوان و متعددش، با عنوان مخزن اکسیژن شناخته می شود!

خوب است بدانید که بسیاری از شهروندان استانبول آخر هفته های خود را در این پارک زیبا می گذرانند.

از امکانات پارک فتحی پاشا می توان به دو زمین بازی کودکان، دو زمین ورزشی، یک زمین بسکتبال و یک رستوران و کافه اشاره کرد.

آدرس: ترکیه، استانبول، اوسکودار، گوزگونچاک

Address: Kuzguncuk, 34674 Üsküdar/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه
photo by Ömer Faruk Erol
پارک های استانبول ترکیه
photo by Mehmet Kalkan

۹- پارک اولوس | Ulus Parki

قدم زدن در میان فضای سبز و با منظره ای از بسفر در پیش چشمان، پارک اولوس را به یکی از پارک های محبوب استانبول بدل می کند. تنها با چند دقیقه رانندگی بر بالای تپه ارتاکوی، منظره دوست داشتنی بسفِر در مقابل شما قاب می شود. پارک اولوس، مکانی دوست داشتنی برای گشت و گذار و عکاسی است. اگر خسته شدید و دلتان قدری نوشیدنی بر فراز شهر استانبول خواست، کافیست به کافه اولوس بروید و از گردش پارکی خود لذت ببرید. گرچه غذاهای کافه خیلی قابل توجه نیستند، اما ترکیب بسفر و درختان سبز غیر قابل اجتناب است. رستورانی نیز کمی پایین تر از تپه و درون پارک به چشم می خورد که با وجود قیمت های نسبتا بالا، اما غذای بسیار خوبی سرو می کند.

شاید بتوان گفت بهترین زمان برای بازدید از پارک اولوس درست پیش از غروب آفتاب باشد. در یک بعدازظهر بساط چای و قهوه را پهن کنید و از انوار نارنجی و سرخ خورشید لذت ببرید و درست کمی بعد، شهر استانبول و بسفر را غرق در نور خواهید یافت.

آدرس: ترکیه، استانبول، اولوس، خیابان احمد عدنان سایگون ۱، محله اولوس

Address: Ulus Mah. Ahmet Adnan Saygun Caddesi 1. Ulus, Istanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
photo by Abdulaziz alamr
پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه
photo by Abdulaziz alamr

۱۰- پارک فنرباغچه | Fenerbahce Park

پارک فنرباغچه یکی از بزگ ترین پارک های بخش آناتولی استانبول است که درست در کناره دریای مرمره قرار دارد. این پارک در میان محلی ها و به خصوص روزهای آخر هفته طرفدار زیادی دارد و کافه های ساحلی آن قابل توجه است. پارک فنرباغچه با پلی به دماغه فنرباغچه متصل می شود و گویی این پارک بر روی جزیره ای قرار دارد.

میزهای پیک نیک و زمین بازی کودکان در پارک فنرباغچه از جمله گزینه های مورد علاقه خانواده هاست و کافه های پارک را بسیاری دوست دارند.

آدرس: ترکیه، استانبول، کادیکوی، کادیکوی ۳۴۷۲۶، خیابان تور یولو، محله فنرباغچه

Address: Fenerbahçe Mah, Tur Yolu Sk., 34726 Kadiköy/Kadıköy/İstanbul, Turkey

پارک های استانبول ترکیه
photo by Pelin Genç
پارک های استانبول ترکیه
پارک های استانبول ترکیه

سخن آخر

گردش امروز کارناوال در پارک های وسیع و محبوب استانبول چگونه بود؟

اگر به گردش و تفریح بیش تر در استانبول علاقه دارید، خواندن و آشنایی با مکان های زیر را به شما توصیه می کنیم:

بهترین شهربازی های استانبول

آکواریوم های استانبول | لذت لمس زیبایی های دریا

پارک های آبی استانبول | تجربه یک روز هیجان انگیز

بهترین حمام های ترکی استانبول | نظافت به سبک عثمانی ها

شما تا به حال به کدام یکی از این پارک ها رفته اید؟

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما در میان بگذارید.لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.