کاربردهای جادویی و فواید روغن جوجوبا برای پوست سر خشککاربردهای جادویی و فواید روغن جوجوبا برای پوست سر خشک

 

مترجم: سعید علیزاده
منبع:راسخون
 
آیا روغن جوجوبا سبب بهبود رشد مو می‌شود؟ آیا از فواید روغن جوجوبا برای پوست سر آگاه هستید؟ ادامه مطلب را بخوانید تا فواید جوجوبا در جلوگیری از ریزش مو و بهبود رشد مو را متوجه شوید.
درختچه جوجوبا متعلق به جنس Simmondsia و خانواده Simmondsiaceae است. این گیاه بومی بیابان سونورا در جنوب غربی آریزونا و مناطق خاصی از مکزیک و کالیفرنیا است. بومیان آمریکا از خواص دارویی و درمانی روغن استخراج شده از دانه‌های این درختچه آگاه بودند. از سال‌ها قبل، روغن جوجوبا برای درمان پوست خشک، زخم‌ها، سوختگی و کبودی استفاده می‌شود.
دلیل اینکه چرا روغن جوجوبا در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود، توانایی آن در نفوذ به پوست و کم کردن سرعت از دست دادن رطوبت می‌باشد. هنگامی که بر پوست سر مالیده می‌شود، ممکن است باعث کاهش شوره سر شود. با توجه به خواص آنتی اکسیدانی آن، ممکن است از فولیکول مو در مقابل آسیب‌دیدگی محافظت کند. در این مقاله نگاهی بر فواید استفاده از روغن جوجوبا بر پوست سر می‌اندازیم.

فواید استفاده از روغن جوجوبا در مو و پوست سر

هر چند همه ما رویای داشتن موهای سالم و براق را داریم، استفاده از محصولات طراحی شده برای مو که حاوی مواد شیمیایی ناملایم هستند می‌توانند به مو آسیب رسانده و باعث از دست رفتن درخشندگی طبیعی آن شوند. گاها، یکی حتی ممکن است از مشکلات پوست سر که ممکن است خطر نازک شدن مو یا ریزش مو را داشته باشد رنج ببرد. در حالی که می‌توان از شامپوهای دارویی و یا لوسیون استفاده کرد، اما گزینه دیگر استفاده از محصولات طبیعی مانند روغن جوجوبا است. روغن جوجوبا نه تنها پوست سر را مرطوب می‌کند بلکه رشد مو را نیز افزایش می‌دهد. در اینجا اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از روغن جوجوبا برای درمان مشکلات پوست سر وجود دارد.

پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس پوست سر یک اختلال التهابی است که به وسیله تجمع سریع سلول‌های پوست بر روی پوست سر مشخص می‌شود. هنگامی که سلول‌های پوست با سرعت زیاد تولید می‌شوند، پوست سر به وسیله لایه‌هایی از سلول‌های پوستی پوشیده می‌شود. تشکیل فلس‌های براق بر روی پوست سر باعث ایجاد درد و خارش و … در پوست سر برخی از علایم و نشانه‌های این بیماری هستند. چون پست سر دچار درد و خارش است، شخص سعی می‌کند با خاراندن رنج ناشی را تسکین بخشد. این می‌تواند حتی باعث آسیب دیدن فولیکول‌های مو شود که به نوبه خود تاثیر منفی بر رشد موها می‌گذارد. از آنجا که روغن جوجوبا یک پاک‌کننده عالی است، شخص قطعا بخاطر استفاده از روغن جوجوبا برای درمان پسوریازیس پوست سر منفعت خواهد برد. ماساژ آن بر روی پوست سر باعث پاکسازی فلس‌های پوشیده شده بر روی پوست سر شده و باعث رهایی از خارش می‌شود.

شوره سر

یکی دیگر از مشکلات رایجی که بر بسیاری تاثیر می‌گذارد، درماتیک سبورئیک یا شوره سر است. یکی از شایع‌ترین علل شوره سر ترشح بیش از حد سبوم از غدد سباسه است. هرچند سبوم به چرب شدن پوست کمک می‌کند، اما اگر در مقادیر بیش از حد ترش شود، ممکن است روی پوست سر جمع شود و فولیکول‌های مو را مسدود کند. این امر می‌تواند مانع از رشد مو شود و حتی آن‌ها را شکننده کند. از آنجا که این روغن می‌تواند به عمق ساقه مو نفوذ کند می‌تواند به صورت موثری سبوم جمع شده و چسبنده را حل کند. تمام کاری که نیاز است انجام دهید این است که روغن را گرم کنید و سپس پوست سر را با آن ماساژ دهید. پس از یک ساعت با استفاده از یک شامپوی ملایم آن را بشویید.

شکستگی مو

هرچند برخی از مشکلات پوست سر می‌تواند به دلیل ضعف سیستم ایمنی باشد، شکستگی مو معمولا به دلیل فولیکول‌های آسیب دیده مو ایجاد می‌شود. از آنجا که روغن جوجوبا به پاک‌سازی پوست سر و مرطوب نگه داشتن شاف مو کمک می‌کند، استفاده از این روغن قطعا می‌تواند مشکل مسدود شدن فولیکول‌های مو را تا حد زیادی حل کند. هنگامی که فولیکول‌های مو تمیز و سالم باقی بمانند، مو قوی‌تر می‌شود و کمتر در معرض شکستگی قرار می‌گیرد.

موهای کسل‌کننده

استفاده از روغن جوجوبا بر روی پوست سر نه تنها از شوره سر و شکستگی مو جلوگیری می‌کند، بلکه رویای داشتن موهای سالم و درخشان را به حقیقت می‌پیوندد. ماساژ دادن روغن جوجوبا بر روی پوست سر گردش خون را بهبود می‌بخشد که به نوبه خود رشد مو را تحریک می‌کند. این روغن همچنین موها را مرطوب و آن‌ها را نرم و براق می‌کند. بر خلاف برخی از محصولات مو که ممکن است حاوی مواد شیمیایی ناملایم باشند، این یک محصول طبیعی است و به هیچ عنوان به آن‌ها آسیب نمی‌رساند.

موی خشک

از آنجا که تصور می‌شود ترکیب شیمیایی این روغن بسیار شبیه به چربی پوست است، به مرطوب شدن پوست سر نیز کمک می‌کند. می‌توان از این روغن به عنوا کاندیشن یا هنگامی که موها بعد از حمام هنوز مرطوب هستند استفاده کرد. کسانی که دارای موهای چین‌دار و غیر قابل کنترل هستند می‌توانند چند قطره از روغن غیرچرب جوجوبا را به کمک کف دست و انگشتان به موها بمالند و از این طریق موهای خود را کنترل کنند.
ماساژ روغن جوجوبا بر روی پوست سر قطعا به مرطوب ماندن پوست سر کمک خواهد کرد. اگر از شوره سر رنج می‌برید، این روغن را بر پوست سر بمالید. این کار نه تنها پوست سر را تغذیه خواهد کرد بلکه باعث افزایش رشد موها نیز خواهد شد.

 لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.