کاربردهای مختلف روغن جوجوباکاربردهای مختلف روغن جوجوبا

 

مترجم: سعید علیزاده
منبع:راسخون
 
روغن جوجوبا یکی از بهترین روغن‌های حامل است که می‌تواند با دیگر روغن‌های ضروری آمیخته شود. این روغن دارای کاربردهای زیادی است حتی زمانی که به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا لیستی از کاربردهای مختلف روغن جوجوبا که در زندگی روزمره به درد شما خواهد خورد نوشته شده است.
قبل از اینکه به کاربردهای روغن جوجوبا نگاهی بیاندازیم، اجازه دهید در مورد خاصیت‌های آن بحث کنیم. چه چیز خاصی باعث شده است که این روغن با دیگر روغن‌ها متفاوت باشد؟ بهترین خاصیت این روغن این است که مانند سایر روغن‌ها دارای خاصیت روغنی نیست. هرچند روغن بادام، روغن زیتون و روغن نارگیل نیز برای مرطوب کردن پوست استفاده می‌شوند، اما درای اثر روغنی و چرب کنندگی هستند. از سوی دیگر، روغن جوجوبا یک مرطوب کننده بسیار عالی است که به سرعت بدون هیچ‌گونه عوارض چرب کنندگی جذب پوست می‌شود. دیگر ویژگی مهم این روغن این است که شبیه سبوم انسان است و می‌تواند برای بسیاری از اهداف استفاده شود. این دو دلیل مهم باعث می‌شوند که روغن جوجوبا از سایر روغن‌ها متمایز شود. سایر خواص شامل بی بو و بی‌رنگ بودن آن است که به هیچ وجه دارای عوارض جانبی نیست.

کاربردها

مرطوب کننده: می‌توان از آن برای مرطوب کردن صورت یا کل بدن در هر زمانی از روز استفاده کرد، هر چند بهتر است بعد از استحمام استفاده شود. بعد از اینکه صبح هنگام دوش گرفتید، این روغن را به سراسر بدن خود اعمال کنید تا در کل روز بدنتان مرطوب بماند.
نکته: چند قطره روغن اسطوخودوس را با روغن جوجوبا با نسبت ۲ به ۱۰ ترکیب کنید تا بدین ترتیب یک مرطوب کننده خوش بو داشته باشید.
مراقبت از مو: می‌توان از این روغن قبل از شامپو زدن برای ماساژ سر استفاده کرد. این روش به عنوان یک کاندیشنر طبیعی عمل می‌کند. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن جوجوبا را در کف دست قرار دهید و سپس بر روی موهای خشک و فر اعمال کنید تا به عنوان سرم عمل کند.
نکته: چند قطره روغن رزماری را با روغن جوجوبا با نسبت ۲ به ۱۰ ترکیب کنید تا بدین ترتیب یک روغن ضد ریزش مو و کاندیشنر برای موهای خشک داشته باشید.
ضدپیری: با توجه به آنتی اکسیدان‌های موجود در آن، می‌تواند تا حد زیادی از چروک و دیگر اثرات پیری بر روی پوست جلوگیری کند. از این روغن به طور روزانه استفاده کنید تا پوستتان جوان بماند.
برای مراقبت از پوست ریش ریش شده در اطراف ناخن: چند قطره از روغن جوجوبا را بر روی ناخن‌ها اعمال کنید تا پوست ریش ریش شده نرم شود و ناخن زبر درمان شود.
بازگرداندن تعادل روغن طبیعی پوست: افرادی که از پوست تکه تکه و یا خشک رنج می‌برند روغن جوجوبا را هر روز به مقدار سخاوتمندانه‌ای اعمال کنند. چون این روغن شبیه چربی پوست انسان است، بدن را فریب می‌دهد تا بدن فکر کند روغن طبیعی ترشح شده از پوست است و در نتیجه به بازگشت سطح طبیعی رطوبت پوست کمک می‌کند.
حذف آرایش: می‌توانید از این روغن برای پاک کردن آرایش چشم، پنکک و رژ گونه استفاده کنید.
موم لب: هر زمان که احساس می‌کنید لب‌هایتان خشک شده است چند قطره روغن جوجوبا را در هر زمانی از روز به لب‌های خود اعمال کنید تا رطوبت کافی در این ناحیه ایجاد شود.
نکته: چند قطره از این روغن را با موم لب یا چند قطره اسانس گل رز ترکیب کنید تا مرطوب کننده طبیعی با اسانس گل داشته باشید.
درمان و پیشگیری از آکنه: از این روغن می‌توان برای پیشگیری و درمان مشکلات پوستی مانند جوش، دانه‌های سر سیاه و سر سفید استفاده کرد. این روغن به حل کردن روغن ترشح شده از جوش یا دانه‌های سر سیاه و همچنین شکستن آکنه کمک می‌کند. بدین ترتیب می‌توانید یک چهره صاف و بدون آکنه داشته باشید.
نکته: چند قطره روغن درخت چای را با روغن جوجوبا با نسبت ۲ به ۱۰ ترکیب کنید تا بدین ترتیب یک درمان کننده آکنه ضد باکتری داشته باشید.
ماساژ: چون این روغن مانند سایر روغن‌های ماساژ دارای اثر چرب کنندگی نیست، همچنان می‌توانید از این روغن برای ماساژ استفاده کنید. همچنین این روغن به سرعت جذب پوست می‌شود و به همین خاطر مجبور نیستید بعد از ماساژ استحمام کنید.
نکته: روغن جوجوبا را با چند قطره از اسانس آرام‌بخش مانند کندر و یا اسطوخودوس ترکیب کنید تا یک روغن ماساژ عالی داشته باشید.
این‌ها کاربردهای متعدد روغن جوجوبا بودند. بنابراین یک بطری روغن جوجوبا ارگانیک بخرید و کاربردهای ذکر شده را امتحان کنید. این روغن دارای عوارض جانبی نیست. با این حال اگر به آجیل حساسیت دارید، قبل از استفاده از این روغن بر روی قسمت کوچکی از پوست خود تست کنید.

 لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.