اف ۲۲ رپتور آمریکا یا سوخو ۳۵ روسیه؛ کدام یک برترین هواپیمای جنگنده جهان است؟


اف 22 رپتور

اف ۲۲ رپتور آمریکا یا سوخو ۳۵ روسیه؛ کدام یک برترین هواپیمای جنگنده جهان است؟

روسیه و آمریکا دو قدرت نظامی جهان هستند که سال‌هاست رقابت سنگینی بین آن‌ها در تمامی مسائل به خصوص تجهیزات نظامی وجود دارد. اکنون در این مطلب قصد داریم دو هواپیمای جنگنده‌ی مطرح ارتش روسیه و ارتش آمریکا که جزو برترین جنگنده‌های جهان هم هستند را با یکدیگر مقایسه کنیم. با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین تفاوت‌های سوخو ۳۵ فلانکر به عنوان برترین جنگنده روسیه و اف ۲۲ رپتور به عنوان تنها جت جنگنده عملیاتی نسل پنجم دنیا در ارتش آمریکا آشنا شوید.

در ابتدای این مطلب نگاهی خواهیم داشت به مشخصات فنی دو جت جنگنده اف ۲۲ رپتور و سوخو ۳۵ فلانکر و در ادامه، برتری‌های هر یک از آن‌ها را در یک نبرد متقابل بررسی می‌کنیم.

مشخصات سوخو ۳۵ روسیه

اف 22 رپتور

Su 35

حداکثر سرعت ۲۳۹۷ کیلومتر در ساعت
حداکثر برد ۳۱۲۲ کیلومتر
تعداد خدمه یک نفر
پهنای بال ۱۵٫۳ متر
ارتفاع ۵٫۹۰ متر
مساحت بال ۶۲ متر مربع
وزن هواپیما در زمان بلند شدن از زمین ۳۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر
موتور دو موتور توربوفن Saturn 117s با نازل TVC
تسلیحات مسلسل ۳۰ میلی‌متری GSg-301

راکت هدایت لیزری S-26L

راکت S-25

راکت B-8

راکت B-13

موشک Vympel R-73E/M

موشک Vympel R-27R/ER/T/ET

موشک Vympel R-77

موشک Kh-29T/L

موشک Kh-31P/A

موشک Kh-59ME

بمب KAB-500L با هدایت لیزری

بمب KAB-1500L با هدایت لیزری

بمب FAB-250 با وزن ۲۵۰ کیلوگرم

بمب FAB-500 با وزن ۵۰۰ کیلوگرم

مشخصات اف ۲۲ رپتور آمریکا

اف 22 رپتور

F22

حداکثر سرعت ۲۷۷۷ کیلومتر در ساعت
حداکثر برد ۲۹۶۱ کیلومتر
تعداد خدمه یک نفر
پهنای بال ۱۳٫۵۶ متر
ارتفاع ۵٫۰۸ متر
مساحت بال ۷۸٫۰۴ متر مربع
وزن هواپیما در زمان بلند شدن از زمین ۳۸ هزار کیلوگرم
موتور دو موتور توربوفن F119-PW-100 با نازل‌های Thrust-Vectoring دو بعدی
تسلیحات ۶ موشک هوا به هوای Aim-120 AMRAAM

۲ موشک هوا به هوای AIM-9 Sidewinder

۲ بمب هوشمند ۴۵۰ کیلوگرمی JDAM

۸ بمب ۱۱۰ کیلوگرمی GBU-39

۲ موشک AIM-120 AMRAAM

۲ موشک AIM-9 Sidewinder

مسلسل ۲۰ میلی‌متری ۶ لول M61A2 Vulcan

مقایسه مانورپذیری اف ۲۲ و سوخو ۳۵

هواپیمای جنگنده‌ی روسیه یعنی سوخو ۳۵ از پلتفرم سختی بهره می‌برد که قابلیت مانورپذیری بالایی را در اختیار آن قرار داده است. خلبان‌های روسی که با نسل‌های قدیمی این هواپیما نیز پرواز کرده بودند، از توانایی Thrust-Vectoring سوخو ۳۵ بسیار راضی هستند و توانسته‌اند مانورها و حرکات آکروباتیک زیبایی را با آن انجام دهند. از سوی دیگر، وزن اف ۲۲ رپتور نسبت به نیروی رانش و نازل‌های موتور پویای آن بسیار مناسب است و قابلیت Thrust-Vectoring نیز برای این جت آمریکایی فراهم شده است. در مجموع می‌توان سوخو ۳۵ را برنده‌ی نبرد مانورپذیری در برابر اف ۲۲ دانست.

اف 22 رپتورقابلیت جنگ الکترونیکی

نیروهای هوایی روسیه و آمریکا، کمتر اطلاعاتی را در مورد قابلیت جنگ الکترونیکی هواپیماهای جنگنده خود منتشر می‌کنند و بیشتر این اطلاعات محرمانه هستند. تنها می‌توان پیش‌بینی کرد که هر دو هواپیما از توانایی زیادی در مورد جنگ الکترونیکی برخوردار باشند؛ اما اف ۲۲ به لطف داشتن قابلیت مخفی‌کاری بیشتر می‌تواند پیش از سوخو ۳۵ شروع به حمله‌ی الکترونیکی و ایجاد اختلال در سیستم‌های سوخو ۳۵ کند.

اف 22 رپتورمقایسه قدرت آتش برترین جنگنده‌های روسیه و آمریکا

جنگنده‌های سوخو ۳۵ و اف ۲۲ از سلاح‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که می‌تواند هر هدفی را از بین ببرد؛ البته به نظر می‌رسد که اف ۲۲ در این زمینه برتری نسبی در برابر سوخو ۳۵ داشته باشد. سوخو ۳۵ روسیه توانایی حمل ۱۲ موشک را دارد در حالی که اف ۲۲، هشت موشک را با خود حمل می‌کند؛ البته یکی از کارشناسان انستیتو رویال یونایتد سرویس اعتقاد دارد که از ۱۲ موشک سوخو ۳۵ تنها امکان ۲ شلیک عالی وجود دارد. در مقابل، اف ۲۲ به لطف قابلیت Stealth خود می‌تواند سوخو ۳۵ را از راه دور نیز مورد هدف قرار دهد چرا که سوخو ۳۵ کار سختی برای شناسایی اف ۲۲ دارد.

اف 22 رپتورقابلیت پنهان ماندن از دید دشمن (Stealth)

اف ۲۲ را می‌توان به جرات برترین هواپیمای جنگنده جهان در مورد پنهان ماندن از دید رادارها (Stealth) دانست. کارشناسان صنایع نظامی معتقدند که حسگرهای سامانه‌ی ردیابی و جستجوی فروسرخ و رادار Irbis-E در سوخو ۳۵ برای شناسایی اف ۲۲ باید دقیقا بر روی منطقه‌ای تمرکز کند که این جنگنده آمریکایی در آن قرار دارد؛ اما اف ۲۲ به راحتی می‌تواند مکان دقیق رقیب روسی خود را پیدا کند و حمله موفق و سنگینی را انجام دهد.

اف 22 رپتوردر مجموع، هواپیمای روسی سوخو ۳۵، تسلیحات بیشتری دارد و ارتفاع پرواز آن نیز بالاتر است. این جت جنگنده، قیمت کمتری هم دارد و می‌توان آن را مدل ارتقایافته‌ی سوخوهای قدیمی دانست که قابلیتشان در نبردهای هوایی ثابت شده است. در طرف مقابل، اف ۲۲ به عنوان اولین جت جنگنده نسل پنجم جهان شناخته می‌شود.

اف 22 رپتوراین یک واقعیت است که پیروزی در نبردهای هوایی تا اندازه‌ی بسیار زیادی به مهارت خلبان دارد اما حداقل بر روی کاغذ، اف ۲۲ آمریکا برتری اندکی در برابر سوخو ۳۵ روسیه دارد.لینک منبع

اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب با ذکر منبع مجاز می باشد.